Taşımacılık ve Ulaşım Çalıştayı Tamamlandı

KKTC Ulaştırma Bakanlığı ile İTÜ Kuzey Kıbrıs Sürekli Eğitim Merkezi işbirliğinde düzenlenen “Taşımacılık ve Ulaşım Çalıştayı” 03-05 Aralık 2015 tarihleri arasında Acapulco Otel’de yapıldı. Toplu taşımacılık ve ulaşım sektöründe yaşanan sıkıntı ve sorunların aşılması, çözümlenmesi ve yasal zemine oturtulması hedefiyle gerçekleştirilen çalıştay 3 gün sürdü.

Açılışta, Başbakan Ömer Kalyoncu, Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Ulaştırma Bakanlığı Plan Proje Müdürü ve İzin Kurulu Başkanı Doç. Dr. Nazmiye Çelebi, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Genel Müdürü Mustafa Kaya ve İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri Rektörü Prof. Dr. Ercan Kahya’nın konuşmaları yer aldı.

Çalıştay süresince, “Öğrenci Taşımacılığı”, “Yolcu Taşımacılığı”, “Turistik Taşımacılık”, “Personel Taşımacılığı”, “Yük Taşımacılığı” konularının ele alındığı yedi oturum ve soru-cevap seansları gerçekleştirildi. Oturumlara, bazı bakanlık temsilcileri, kaymakamlar, belediye başkanları, YÖDAK ve üniversite temsilcileri, Polis Genel Müdürlüğü temsilcileri, taksici birlikleri temsilcileri, Otelciler Birliği, Casino İşletmecileri Birliği, Trafik Kazalarını Önleme Derneği, Kiralık Araç İşletmecileri Birliği ve nakliyeciler birliklerinden temsilciler katıldı.

Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, 3 gün sürecek çalıştayda sektörde ne kadar hata, yanlış ve anomali varsa ortaya çıkmasını istedi. Hedefinin sektöre düzen, kriter getirme, ihtiyaç belirlemek olduğunu ifade eden Ertuğruloğlu, bu konuda yerel yönetimlere de görev düşeceğini belirtti. Ertuğruloğlu, sektöre ‘neşter vurma’ karalılığında olduğunu ve bunu büyük bir mutlulukla yapacağını söyledi.

Konuşmasında çalıştayın başarılı geçmesi ve hayırlı sonuçlar üretmesini dileyen Ertuğruloğlu, düzenlenmesine katkı koyanlara teşekkürlerini sundu.

İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri Rektörü Prof. Dr. Ercan Kahya ise taşımacılık ve ulaştırma alanında gerçekleşmekte olan çalıştayın ülke için son derece önemli olduğunu belirterek, konunun vatandaşları yanında ülkeyi ziyaret eden turistler ve eğitim için gelen öğrencileri de yakından ilgilendirdiğini söyledi.

Ulaşım ve taşımacılık konusundaki sorunun çözümünün bilimsel ve sistematik olması gereğine vurgu yapan Kahya, problemin kaynağının insan nüfusuyla ilgili olduğuna işaret etti. Kahya, bir eğitim adası olan Kuzey Kıbrıs’ta ulaşım-üniversite arasında kurulacak ilişkinin doğru kurgulanması gerektiğini kaydetti.

Okunma: 1062 kez